Очень часто на страницах форума задаются вопросы относительно правомерности проникновения в жилье (вынос\опись имущества и т.д.) без соответствующего основания (решение суда) бывшего собственника при наличии правоустанавливающих документов на объект недвижимости приобретенного на торгах. Это решение дает понять, что не все так однозначно а точнее что все эти действия НЕ ЗАКОННЫ.

Будь-яке проникнення до житла повинного мати правову підставу у законодавстві та здійснювалось «згідно із законом» у розумінні статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ВП ВС, справа № 2-23/2008, 12.03.19)

Фабула судового акта:
Як відомо, ЄСПЛ є належною міжнародною установою, юрисдикція якої визнана Україною. ЄСПЛ наділений повноваженнями встановлювати порушення Україною міжнародних зобов'язань при розгляді справ судом у розумінні п. 2 ч. 3 ст. 423 ЦПК України.

В таких випадках судові рішення, постановлені національними судами, за певних умоа підлягають перегляду за виключними обставинами у зв'язку з установленням міжнародною установою порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи.

Справа, що пропонується увазі читачів, і розглядалась Великою Палатою Верховного Суду у зв’язку з поданням двома особами заяви про перегляд Верховним Судом у зв'язку з виключними обставинами.

Для розуміння рішення, винесеного ВП ВС на користь заявників, варто з’ясувати суть рішення "Саган проти України" (Заява № 60010/08, 23.10.18). Отже, у 1979 році ліцей, в якому працювали заявниця та її чоловік, надав їм у розпорядження однокімнатну квартиру (перша квартира). Пізніше міська рада надала сім’ї заявниці іншу квартиру (друга квартира). Оскільки друга квартира була надто малою, заявниця з чоловіком залишилась проживати у першій квартирі, а двоє їхніх дітей переїхали проживати до другої квартири. Згодом заявниця з чоловіком звільнились з ліцею та виїхали за кордон. Раз на рік вони поверталися в Україну та зупинялися у першій квартирі.

У 2007 році першу квартиру було надано в користування іншому працівнику ліцею та вирішено провести інвентаризацію речей, які у ній знаходилися. За відсутності заявниці та її чоловіка, зламавши замки дверей, 22 лютого 2007 року комісія проникла до першої квартири. Речі, які знаходились у квартирі, було перевезено до приміщення ліцею та поміщено під ключ.

Повернувшись в Україну, заявниця з чоловіком подали заяву до міліції про знищення новим мешканцем першої квартири їхнього майна, яке там залишалось. Міліція здійснила перевірку, проте відмовила в порушенні кримінальної справи у зв’язку з відсутністю складу злочину. У подальшому справу неодноразово повертали на додаткове розслідування, проте кримінальну справу так і не було порушено. Заявниця також ініціювала цивільне провадження проти ліцею та мешканців першої квартири. У задоволенні позовних вимог їй було відмовлено.

До Європейського суду з прав людини заявниця скаржилась за статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод на виселення її сім’ї, незаконне проникнення до першої квартири та знищення її майна, а також за пунктом 1 статті 6 Конвенції на порушення її права на справедливий судовий розгляд в рамках ініційованого цивільного провадження.

Розглядаючи питання, чи може перша квартира вважатися «житлом» заявниці Європейський суд нагадав, що поняття «житло» у розумінні статті 8 Конвенції не обмежується законно займаним або створеним житлом та не залежить від класифікації за національним законодавством і зауважив, що повністю мебльоване та обладнане додаткове місце проживання може розглядатись як житло у розумінні статті 8 Конвенції.

Розглянувши скаргу заявниці на незаконне проникнення до першої квартири, Європейський суд зазначив, що проникнення до першої квартири не мало правової підстави у національному законодавстві та не здійснювалось «згідно із законом» у розумінні статті 8 Конвенції. Він зауважив, що у національних судах посилаючись на статтю 30 Конституції України заявниця наводила аргумент щодо незаконності проникнення, але цей аргумент не був розглянутий. Європейський суд констатував порушення статті 8 Конвенції. З цих підстав ЄСПЛ визнав прийнятною скаргу за статтею 8 Конвенції у частині щодо проникнення 22 лютого 2007 року до першої квартири та неприйнятною у частині щодо виселення заявниці з першої квартири;

ЄСПЛ також постановив, що України повинна сплатити заявниці такі суми, що мають бути конвертовані в національну валюту держави-відповідача за курсом на день здійснення платежу: 4 500 євро та додатково суму будь-якого податку, що може нараховуватись, в якості відшкодування моральної шкоди; 870 євро та додатково суму будь-якого податку, що може нараховуватись заявниці, в якості компенсації судових та інших витрат;

З огляду на це рішення Велика Палата Верховного Суду заяву про перегляд судових рішень у зв'язку з виключними обставинами задовольнила, всі постановлені у справі судові рішення скасувала і справу передала на новий розгляд до суду першої інстанції.

В постанові ВП ВС міститься ряд важливих висновків, що заслуговують на увагу, зокрема:

  • з мотивувальної частини ухвали апеляційного суду не вбачається, що суд вважав обставини справи такими, що дозволяли б діяти без попереднього судового рішення, а касаційна скарга, в який заявники, крім того, просили розглянути питання законності проникнення в квартиру 22 лютого 2007 року, була залишена без задоволення;

  • таким чиномвбачається, що національні суди взагалі не розглянули питання законності проникнення;

  • проникнення 22 лютого 2007 року до квартири не мало правової підстави у національному законодавстві. Його здійснено не «згідно із законом» у розумінні статті 8 Конвенції, що достатньо для того, щоб зробити висновок про порушення цього положення.

  • Pavlyshyn подобається це.
  • Santikus відповіли на це повідомлення.

    Многобуквниочем

    anabioz Конечно! Зато ваше молобуквие говорит о многом!

      Maestro Краткий смысл этих многабукаф ( "висновків" ВП ВС) : " Правы не правы, знаем не знаем, законно не законно, суды не правильно рассмотрели, давайте все по новой, отвалите от нас".
      Не делайте поспешных выводов, это решение не о чем.

      • Maestro відповіли на це повідомлення.

        Осталось перечислить
        обставини, що дозволяли б діяти без попереднього судового рішення, 

          Иначе любой проходимец может заявить, что живет там без регистрации, подавайте в суд на выселение.
          Через многих месяцев судов и прочих радостей выселения 'по закону' новый собственник обнаружит второго проходимца. Подавайте суд с начала.
          Адвокаты должников взяли на заметку

          Santikus Это первый звонок для тех кто рассматривает вопрос выселения бывших собственников. Я сам с этим сталкиваюсь и провожу такие выселения. Для Вас возможно это и не о чем, а лично для меня это ЯВНЫЙ СИГНАЛ о том,что теперь такие действия могут быть рассмотрены через призму УК.

          Maestro Не надо многие волнения себе причинять :)
          Для этого бывшими жильцами (которых вы выпхнули) должны быть предъявлены иски, и прошагают они с такими исками аж до верховного суда, где им скажут какую нибудь "отцепись от нас". А на счет криминального кодекса, читайте его, и не попадайте под действия его статей. Постановы ВСУ в гражданских спорах автоматически не криминализуют ваши действия, даже если и схожие и имеются в этих постановах.

          п.с. Такие постановы ВСУ туманны, и дышат до новых, в котором жалобу подадут уже тот кто выселяет. поскольку его права собственника нарушаются.

          Santikus Постанова ВСУ как раз говорит о возможности возбуждения уголовного дела по заявлению лица которого выселили или описали\перевезли его вещи. Я себе ничего не причиняю, и Ваших советах не нуждаюсь. Я написал для людей которые сталкиваются с такого рода проблемами.

            Maestro Какие ваши рекомендации в таком случае, если ипотечная недвижимость уже куплена, но есть лица, проживающие в ней? Чтобы малой кровью и в разумных рамках закона? Или напишите на myangel@ukr.net, как с вами связаться. Хотелось бы проконсультироваться с практикующим человеком, чтобы самому не наломать дров в подобной ситуации.

            Многобукв, как говорит мой друг юрист "Юристы ленивые люди, читать много не любят,
            ". По сути, если я вымграл объект и зарегистрировал право собственности у нотариуса, могу ломать замки и заселяться.

            • fer і Maestro відповіли на це повідомлення.

              Alex777
              Ломать замки можно, но 'жильцам' дать новые ключи обязан, 'позакону'

                Судова палата у кримінальних справах Верховного Суду України
                http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/57616386

                встановлення законності чи незаконності фактичного володіння особи житлом знаходиться поза межами диспозиції ст.162 КК.

                Для визначення предмету цього злочину має значення лише встановлення, чи підпадає цей об’єкт під ознаки фактичного володіння ним особи як житлом, тобто чи проживала ця особа у будинку, утримувала земельну ділянку та фактично користувалася ними, незважаючи на спірність реалізації цих повноважень. Наявність спору щодо зазначених об’єктів не виключає фактичного володіння та користування ними.

                Alex777 По сути НЕТ! И решение http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/57616386 Вам это ясно покажет. Да, там все было отягощено применением силы, однако суд четко и недвусмысленно высказал свою позицию относительно того, что считать противоправным проникновением в жилье,не смотря на отсутствие у проживающих документов о праве собственности\пользовании этим жильем.

                  Maestro в таком случае как собственнику пользоваться своим жильём?

                  • Maestro і fer відповіли на це повідомлення.

                    Alex777 Судебное решение о выселении. Увы это единственный законный способ. Все остальные варианты, на свой страх и риск. Возможно они (остальные варианты) будут работать,однако все зависит от активности второй стороны.

                      Maestro пользование своим жилым помещением не обязывает собственника выселять других жильцов.

                      • Maestro відповіли на це повідомлення.

                        Alex777

                        мы же не в Лондоне чтобы платить адвокатам
                        и мы не банкиры чтобы 10 лет давать жить бесплатно халявщикам
                        общим балаклавы и панду геть, учитесь у Бени
                        у кого ружжо за того и правосудие :)

                        • Maestro відповіли на це повідомлення.

                          Alex777 Это Вы к чему?