розповсюдженою ситуацією є те, що квартири, які забезпечені іпотекою продаються на електронних торгах «СЕТАМ» і нові власники даної нерухомості не мають змоги нею користуватися, тому що старий власних даного житлового об’єкта його не покидає.
В такій ситуації новий власний звертається до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні власністю шляхом виселення та визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням. Але хочу забігти на перед, тому що за такої позовної вимоги йому буде задоволено лише одне прохання про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням.
Для того, щоб розібратися, чому суд відмовляє в повному задоволенні позовних вимог потрібно звернутися до статті 109 ЖК УРСР, в частині першій якої передбачені підстави виселення, а в частина друга статті 109 ЖК УРСР встановлює загальне правило про неможливість виселення громадян із жилих приміщень, придбаних не за рахунок кредиту (позики) банку чи іншої особи, забезпеченого іпотекою цього приміщення, без одночасного надання іншого постійного жилого приміщення).
Тому перед тим, як звертатися до суду з проханням про виселення особи з іпотечного житлового приміщення, потрібно розібратися за які кошти воно було придбано. Згідно до прописаного законодавства допускається виселення громадян без надання іншого постійного житлового приміщення при зверненні стягнення на житлове приміщення, що було придбане громадянином за рахунок кредиту, повернення якого забезпечене іпотекою відповідного житлового приміщення.
З вищесказаного, можливо зробити висновок, що особу можливо виселити з іпотечної квартири лише за таких підстав:
квартира (дім) була куплена за кредитні кошти, а повернення коштів було забезпечене іпотекою відповідно купленого житлового приміщення;
квартира була забезпечена іпотекою, але вона була придбана не за кредитні кошти, особу можливо буде виселити, якщо в рішенні суду буде вказано постійне житло особи у відповідності до частини другої статті 109 ЖК УРСР (на практиці це зустрічається дуже рідко)
Тому для вирішення ситуації особи, яка купила житлове приміщення через електронні торги «СЕТАМ» потрібно при підготовці позовних вимог до власника іпотечної житлової площі враховувати положення частини другої статті 39 та/або частини першої статті 40 Закону України «Про іпотеку», так і частини другої статті 109 ЖК УРСР.
Тому рекомендую вам ознайомитися з постановою Верховного Суду в справі № 290/853/19 від 15.07.2021 р., яка знаходиться в низу даної статті та не забуввайте про аналогічні висновки з даного питання містяться в таких постановах Верховного Суду у справах:
№ 643/11929/19 від 30.09.2021 посилання https://reyestr.court.gov.ua/Review/100063239;
№ 404/6526/17 від 06.08.2021 посилання https://reyestr.court.gov.ua/Review/99009773;
№ 488/2619/17 від 11.06.2021 посилання https://reyestr.court.gov.ua/Review/97656890 та інші.
https://www.youtube.com/watch?v=_oikYxNqCPI&list=PLpB6YJ5yVdMjoTxOinZH5BNh_Zu7BB1Pz&index=4&t=1600s